|
Niečo pre turistov | |
Nie je práve najvhodnejšia ročná doba na výpravu za Jánošíkovým pokladom či pokladmi, ktoré sú údajne schované v ťažko prístupnom, skalnatom a divokom okolí Terchovej. Lebo poklady je najlepšie hľadať v lete, počas svätojánskej noci, kedy vraj presne o polnoci zo zeme vyhárajú...
Najkrajšia dolina Malej Fatry
Či je to už s pokladmi a ich vyháraním tak, alebo tak, malofatranská oblasť v blízkosti Terchovej, zahřňajúca oba vrchy Rozsutce, tiesňavy Diery a Vrátnu dolinu, ostane hádam už navždy opradená legendami o Jánošíkovom poklade. Možno naozaj tu niekde existuje a možno je to iba obyčajný výmysel, ktovie...? Sú to všetko nepotvrdené informácie. Nevyvrátiteľným faktom ale ostáva, že Vrátna dolina je najznámejšou a najkrajšou dolinou Malej Fatry, svojou malebnou krajinárskou podobou preslávená po celom Slovensku. Podľa niektorých zdrojov je zároveň považovaná aj za najkrajšiu slovenskú dolinu, čo je však tvrdenie príliš nejednoznačné, lebo vždy závisí od kritérií toho ktorého hodnotenia.
Vrátna dolina leží asi 25 kilometrov od Žiliny. Začína neďaleko Jánošíkovho rodiska - obce Terchová akousi veľkolepou vstupnou bránou vo forme Tiesňav. Potok Varínka sa tu v minulosti zarezal do dolomitických brál a vytvoril v nich svojou erozívnou činnosťou prekrásny kaňon v dĺžke asi 300 metrov. Z oboch strán je jeho zúžené údolie lemované bizarnými skalnými útvarmi, z ktorých mnohé dostali vzhľadom na určité podoby aj svoje mená. Nájdeme medzi nimi napríklad Kľačiaceho mnícha, Ťavu, či Päť furmanov, tvoriace spolu s ostatnými útvarmi pôsobivé a divoké skalné mesto. Vedie ním modroznačený turistický chodník, známy aj pod názvom Zbojnícky. Celá táto oblasť je jednou z maloplošných prírodných rezervácií v rámci Národného parku Malá Fatra.
. Vstupná brána do raja turistiky
Vrátna dolina sa nad Tiesňavami vetví na dve odnože. Pri pohľade od Terchovej vybieha vľavo Nová dolina. V jej hornej časti leží rázovitá, bývalá pastierska obec Štefanová. Tá je významným turistickým centrom celej Vrátnej doliny. Je východiskom túr do vyhľadávaných oblastí Malého a Veľkého Rozsutca, či Jánošíkových dier, ktoré sú obdobou roklín Slovenského raja s množstvom vodopádov. Pravá vetva má názov Stará dolina. Tiahne sa, lemovaná hlavným malofatranským hrebeňom, popod Grúň a Poludňový Grúň až po Chatu Vrátna, postavenú pod masívom Chleba. Nachádza sa tu množstvo rekreačných zariadení, poskytujúcich občerstvovacie, stravovacie a ubytovacie služby. Celá Vrátna dolina je sprístupnená asfaltovou štátnou cestou.
Vrátna dolina už sama o sebe poskytuje hodnotný turistický, či cykloturistický zážitok. Zároveň slúži ako východisko trás na hôľnatý hlavný hrebeň Kriváňskej Malej Fatry. Aby sme pohodlne dosiahli značnú nadmorskú výšku a tým si ušetrili časť svojich fyzických síl, môžeme pre prístup na hrebeň zvoliť lanovky a dostať sa nimi buď pod Grúň, alebo až do Snilovského sedla v hlavnom hrebeni. Prechod malofatranskou hrebeňovkou, najmä na jeseň, kedy býva ustálené počasie a ovzdušie bez oparov, patrí medzi nezabudnuteľné turistické zážitky. Počas neho sa nám núkajú prekrásne diaľkové pohľady na slovenskú krajinu z výšky, i na úžasnú Vrátnu dolinu, ktorú týmto spôsobom môžeme spoznať aj z vtáčej perspektívy.
Zvláštnou kapitolou je Vrátna dolina v zime. Zatiaľ čo v mimozimnom období žije čulým turistickým ruchom, v zime sa premení na vychýrené lyžiarske stredisko. Jedoduchá dostupnosť, množstvá lanoviek a lyžiarskych vlekov, rôzna náročnosť lyžiarskych terénov, kvalitné služby, ale najmä skutočnosť, že lyžiarska sezóna tu trvá v priemere až 150 dní v roku, robia z neho ozajstný raj lyžovania.
zdroj: cestovanie.sk
|
|
|